Amit tudni érdemes a Pikkelysömörről

A pikkelysömört nem tudják meggyógyítani, ám sokat lehet tenni a kellemetlen tünetek csökkentéséért.

Ezen az oldalon a  pikkelysömör bőrbetegséget, a betegség lehetséges kezelési módjait ismerheti meg jobban.

A bőrsejtképződés zavara psoriasishoz, azaz pikkelysömör kialakulásához vezethet, a bőrt foltokban száraz, vöröses ezüstfehér pikkelyek fedik. Ha egyszer már kialakul a pikkelysömör, időszakonként kiújulhat az egész életünk során.

Mi a pikkelysömör oka?

Az új sejtek a bőr felhámrétegében, az epidermisz rétegben alakulnak ki. Általában kb. egy hónap alatt megérnek és a bőr felszínére jutnak, ahol elpusztulnak. Ez a hámlás folyamata, amikor hámlemezekké válnak. A pikkelysömör esetén ez a folyamat gyorsul fel, és a jelenség úgy mutatkozik meg, hogy a bőrön pikkelyes rétegek alakulnak ki.

Pikkelysömör esetén túl sok bőrsejt képződik, amelyek nagy sebességgel, 5-6 napon belül törnek a bőrfelszínre. Ott összeelegyednek az elhalt hámsejtekkel, fájdalmas, vörös foltokat alkotnak, végül nagy pikkelyekben lehámlanak. Ennek a működési zavarnak az oka egyelőre ismeretlen.Az esetek kb. 40%-ában örökletes problémáról van szó. Egyes orvosok véleménye szerint, a pikkelysömör az immunrendszert ért negatív stressz hatások következtében jelentkezik, vagy egy immunrendellenesség okozza, ami fölösleges kémiai folyamatokat stimulál. 

Néhány alternatív gyógyítónak a véleménye az, hogy a probléma mögött a máj túlterhelődése áll, - amely jelenség számtalan hatás miatt jelentkezik, így az egészségtelen táplálkozás vagy a környezetszennyezés - és a szervezet a bőrön keresztül igyekszik a mérgektől és a salakanyagoktól megszabadulni.

A pikkelysömört kiválthatják a torokgyulladás, bőrsérülések, stressz, fogamzásgátló tabletták, terhesség, menopauza miatti hormonális változások, gyógyszerek, alkohol, szteroidok, malária elleni készítmények, napfény vagy valami szokatlan nem kézenfekvő hatás.

Hogyan kezelhető a pikkelysömör?

A psoriasis kezelése problematikus, jelenleg még nem gyógyítható betegség, tehát a gyógyulás helyett csak a tüneteket lehet orvosolni, és ami az egyik embernél hatékony, az a másiknál nem eredményes.

Az orvos általában helyi kezelést alkalmaz, kátránytartalmú szappan, dithranol, szteroidok vagy D-vitamin alapú calcipotriol. A hátrány az, hogy a legtöbb ilyen készítmény kellemetlen szagú, ragacsos és pecsétet hagy maga után. A szteroidok folyamatos használata pedig mellékhatásokkal jár. A pikkelysömör kezelésére érdemes kipróbálni az Ezüstkolloidot, mely mind belsőleg, mind helyileg alkalmazható.

Súlyos eseteknél fototerápiát alkalmaznak, az UVA- és UVB-lámpák használata igen hatékony lehet. Van, hogy kombinálják egy Psoralen nevű gyógyszerrel, az úgynevezett PUVA terápia keretein belül. 

Ugyanakkor a bőrrák veszélye okán, a betegnek a fototerápia előtt feltétlenül ki kell kérnie egy szakorvosnak is a tanácsát, és tudnia kell, hogy például a szolárium csövet nem a szokásos fény hullámhosszon működnek, így inkább ártanak, mintsem használnak a bőrnek.

A pikkelysömör elleni gyógyszerek, mint a methotrexat, mely a felesleges bőrsejteket elpusztítja, a retinoidok, melyek a sejtképződést lassítják és az immunszuppresszáns cyclosporin. A gyógyszerek nagyon erős hatásúak, így használatuk csak súlyos esetben ajánlható.

Használja ki az arany és ezüst kolloid Ön is!
• Crystal Silver Natur Power 500ml: 4271 ft
• Crystal Gold Natur Power 500ml: 7410 ft
• Több darabnál kedvezmények.